Hudba / Kultura

John Zorn: Jazzový výlet do středověku

Avantgarda nezná hranic. Další album Johna Zorna, v pořadí šesté s doprovodnou skupinou Moonchild band, nese tentokráte název Templars: In Sacred Blood a zavede nás po krkolomných stezkách až do Šalomounova chrámu.

Co by také ze spojení Joey Baron (bicí), Trevor Dunn (baskytara), John Medeski (varhany) a Mike Patton (zpěv), navíc pod hlavičkou slovutného Johna Zorna mohlo taky vzniknout jiného než neurvalý a těžce (ne)poslouchatelný počin. John Zorn už dávno není freejazzový saxofonista, který v 80. letech plodil jedno album za druhým a nesl se na vlnách hard bobu. Ten grunt je tam samozřejmě přítomen stále, ale zato značně zdeformovaný. John Zorn za ta léta nasbíral tolik zkušeností, že by mohl být zvolen za nepsaného krále avantgardního crossoveru. Smíchat dohromady jazzovou kreativitu, hardcorovou expresivitu, klasiku, filmový muzikál a punkovou drzost, to není jen tak.

Jeho experimentální filmové soundtracky (zvláště předělávky od Ennio Morriconeho,) stejně jako kultovní punkjazzová formace Naked City, jsou vyhledávanou senzací pro fajnšmekry. Na vlastním labelu Tzadik, jenž se stal doslova posvátným místem všech hudebních maniaků, spatřilo světlo boží album Templars: In Sacred Blood.

  

Prakticky doommetalová deska v jazzovém hávu, odkrývající téma Kristových vojáků chránících svatý grál, kteří roku 1307 skončili na hranici kvůli obvinění z kacířství, v sobě ukrývá pod nánosy řevu, minimalistické rytmiky a zbustrované basy tolik duchovna, kolik si lze v roce 2012 představit. Templars: In Sacred Blood je až mrazivě gotická, zvukově roztříštěná a do jisté míry sama posvátná. Nenávist se tu misí s náboženskou patetičností, jazzové kreace podléhají klasickým formám a kov naráží na znetvořenou mystiku. Jedná se o moderní oratorium, gotický film nebo šílenou kouzelnickou show? Rozuzlení leží na individuálním poslechu každého z vás…

John Zorn: Templars: In Sacred Blood

Formát: Audio CD

Vydáno: 2012

Label: Tzadik

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS