Hudba / Kultura

LCD Soundsystem: Drž hubu a zahraj hity!

Obvyklý způsob, jak ukončit kariéru rockové hvězdy, je buď se předávkovat nějakou substancí, anebo hrát tak dlouho, až přestanete všechny zajímat. Jen zřídkakdy převezmete nad svým koncem režii a zařídíte věci tak, aby byli nakonec spokojeni všichni… a vy odešli v klidu do důchodu.

 

LCD Soundsystem je – respektive nyní již byla – skupina se zázemím v New Yorku, která obklopovala hudebníka, DJ a producenta Jamese Murphyho. Styl, ve kterém se pohybovala, sami členové nazývali dance-punk – všichni prošli drhnutím tří akordů, s nástupem klubové scény však dřevní punk přestal stačit coby výraz, ovšem ne jako forma. Skladby LCD Soundsystem tak mají prostý několika akordový burácející základ, který je opentlený hradbou zvuků – hudba, která vás bude bavit na mejdanu, pokud se vám blíží čtyřicítka, máte IQ nad sto a pamatujete si pubertu.

Hned na začátku kariéry se proslavili skladbami Daft Punk is Playing in my House a Losing my Edge, která je skvělou hymnou nultých let tohoto století pojednávající o tom, jak si mladí ouchcapkové s připojením k internetu myslí, že sežrali všechnu moudrost, ale „já to byl, kdo hrál první Daft Punk rockovejm dětem, i když si všichni mysleli, že jsem blázen, a já se taky v roce 1988 probudila nahatej na pláži na Ibize“. V každém případě – všechna tři alba, která nahráli, tedy LCD Soundystem (2005), Sound of Silver (2007) a This is happening (2010) jsou skvělá.

 

 

Nicméně Murphymu je skoro padesát a jak sám říká, po každém turné se mu udělal další šedivý pruh na hlavě, nemluvě o tom, co se asi po celém tom vypětí děje uvnitř; prostě nechce zhebnout. Rád jezdí metrem, rád vaří kafe a postavení středně úspěšné rockové hvězdy už ho nebaví. Než aby čekal, že příroda rozhodne za něj, oznámil, že skupina končí a rozlučkový mejdan uspořádal 2. dubna 2011 stylově v Madison Square Garden. Právě záznam tohoto posledního koncertu je základem dokumentu „Shut up and play the hits“, který byl prvně uveden na festivalu v Sundance a letos také v Karlových Varech. Stejně jako celá kapela i film stojí na osobě Jamese Murphyho – je to člověk, se kterým byste rádi šli na pivo a kterého budete poslouchat, i když marně hledá celé minuty slova, kterými by vyjádřil, co pro něj znamená úspěch a proč vlastně kapelu rozpouští. Ve scénách typu, kdy po posledním koncertu v kocovině venčí svého francouzského buldočka na ztichlé ulici, je navíc dojemný jak Frigo na mašině. 

Vzhledem k tomu, že je to přece jen stále novinka, není zatím film k dispozici na DVD, do prodeje by měl jít na podzim. K dispozici je aspoň trailer.

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS