Hudba / Kultura

Screaming Trees: Tři alba, která psala historii rocku

Vydavatelská firma Sony Music překvapivě vydala v jednom balení trojici alb pozapomenuté grungeové legendy Screaming Trees. Klenoty Uncle Anesthesia (1991), Sweet Oblivion (1992) a Dust (1996) tak  znovu připomenou dobu, kdy se šlo po samotné podstatě rock´n´rollu.

 

Směle lze tvrdit, že pokud by Screaming Trees ve své době vypadali jako Pearl Jam, možná by byli dodnes stadionovou kapelou, neb hitů má toto hudební těleso víc než dost. Ostatně na Screaming Trees nedali slavnější kolegové nikdy dopustit. Výsledkem bývala alba jako např. Mad Season, kde se spolu se členy skupiny potkali hráči z Pearl Jam a Alice In Chains. Klíčová postava Mark Lanegan (o kterém jsme psali také v souvislosti s deskou Davea Gahana) měl odjakživa oblibu v tradičních lidových písních s biblickou tématikou, jimž uměl vdechnout  zcela po svém nové evangelium. Uhrančivý vokál a texty, které jdou ke kořenům americké kultury, se skvěle doplňují s jednoduchým doprovodem a aranžemi, jež se na první poslech jeví jako monotónní a stereotypní. Nicméně po hlubším rozpitvání dojdete k poznání, že kytarová souhra, brilantní sóla a čtyřdobá rytmika jsou obaleny do atmosférického soundu, v němž nechybí ani příležitostně nevrlé nuance všech přítomných, nad nimiž by neohrnuli nos ani Led Zeppelin.

Rané devadesátky tu tak zní v celé své kráse, což ocení nejenom fajnšmekři. Pod taktovkou Chrise Cornella jako producenta (Soundgarden) vznikla deska Uncle Anesthesia, s níž kvartet konečně prorazil na trhu. Po hudební stránce se lišila od dosavadních grunge matadorů svým civilním soundem a jemnými refrény. Stačí se zaposlouchat do Bed Of Roses, stupňovitě gradující balady, nebo do uhrančivé Butterfly a pozdně líbivé All I Know, které Screaming Trees katapultovaly s alby Dust a Sweet Oblivion na přední místa rockových hitparád.

 

Screaming Trees: Original Album Classics

Formát: Audio CD (3x CD)

 Vydáno: 2012

Vydavatel: Sony Music

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS