Hudba

Serj Tankian: Spáchal Harakiri?

Arménský bojovník za lidská práva, politický glosátor a především frontman System Of A Down vydal v pořadí třetí řadovku Harakiri. Po dvou nevýrazných albech se Tankian vydal na comebackové turné s domovskou kapelou, které vyústilo v další sólový počin. Fanoušci můžou jásat: Harakiri jako by z oka vypadlo slavné éře Toxicity.

 

System Of A Down patřili za šílenou metalovou partu, která v sobě krom hráčské zručnosti nabízela i jistou politickou proklamaci a kritiku globálního světa. Stejně jako jiní „komanči“ Rage Against The Machine, i zde se mnozí shovívavě usmívali, jak milionáři a rockové stars bědují nad poměry rodné země a genocidou, přestože sami vždycky platili za jednu z nejdražších formací na scéně (samotný putovní Ozzfest po nehorázném honoráři málem finančně zbankrotoval).

 

 

Věčně rozhádané duo Tankian-Malakian zatím společnou řeč nenašlo a je jisté, že na sólové dráze to šlape lépe prvně jmenovanému. Na kontě má už tři dlouhohrající desky, byť druhé pokračování bylo rozpačitě přijato – nevyvážená orchestrální složka s vokálním projevem, jenž zněl, jako když si slavný Armén řve před zrcadlem odrhovačky a symfoňák mu přitom rozpačitě sekunduje, nebylo to pravé ořechové. Jak je vidět, Tankianovi sluší daleko víc typická rocková poloha, v níž zaslechnete avantgardní vlivy Mr. Bungle, čisté kytarové riffy a typickou vokální akrobacii, poznávací to znamení SOAD.

 

 

Zpěvák zní jak jinak teatrálně, punkově nabádá a bouřlivě apeluje, přitom není pochyby o tom, že to jde přímo od srdce. Otvírák Cornucopia zní jako opravdové harakiri, nastavuje laťku proklatě vysoko a vy se vznášíte během stupňovitých proklamací na vlnách tragikomických výjevů nestoudné Ameriky, jež nechává trpět celý svět na úkor sebe sama. Serj je silný i v baladických polohách – Deafining Silence je ranou na solar, v popředí šlapou hybné electrosmyčky a akustika. Vše je divoké, ale příjemně učesané, nesoucí jasný Tankianův rukopis s prvky arménského folkloru, který se umí stále vyvíjet. Po poslechu je jasné, že rock potřebuje přesně takové maniaky, jako je Serj, jenž se nebojí zanadávat ať už operním popěvkem, nebo dravou metalovou rétorikou.

 

Serj Tankian: Harakiri 

Formát: Audio CD, MP3 download

Vydáno: 2012

Vydavatel: Reprise

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS