Hudba / Kultura

Sigur Rós: Valtari

Vypadalo to, že se Sigur Rós po poslední nahrávce rozpadnou. Nestalo se tak a my za to můžeme být jedině vděční. Novinkové album Valtari je našlapané atmosférickým post punkem, mlhavými improvizacemi a slovutnou islandskou rétorikou jako nikdy předtím.

 

Sigur Rós: Valtari
Formát: Audio CD
Vydáno: 2012
Vydavatel: XL Recordings

Že jsou Sigur Rós symfonici ambientu, to už ví kdekdo. Od poslední desky se zdárně pokračuje v emociálních erupcích, bombastickém soundu a snivém transcendentnu. Jónsi se tentokrát inspiroval vokální polyfonií, chorálem a zkratkovitou hudební mluvou. Na rozdíl od předchozího alba, které se neslo v písničkovém duchu, tady byste na klasickou formu narazili jen těžko. Surreální hudební proud plný předeher, závěrečných cod, falsetových zpěvů a smyčcové monumentálnosti je pravým opakem jasně čitelných hitových skladeb, na něž jsme si zvykli od minula. Najednou tu lámané akordy podléhají zapleteným riffům, jemnému klavírnímu doprovodu, a fantazijním aranžím. Hudba je tu prostředkem k úniku, meditace se proměňuje v hořký minimalismus a magie v těžkou realitu.

Sigur Rós jakoby se vraceli v čase, postupně crescendují a ve změti abstraktního tajemna fantazírují do úmoru. Návrat v čase není náhodný. Drtivá část materiálu vznikla již v roce 2007 a kořeny všeho pocházejí z Jónsiho různorodých projektů té doby. Sborová práce a smyčcový kvartet Amiina vybudovaly pompézní sloh, jenž přetrvá na věky, i kdyby se Sigur Rós měli definitivně rozpadnout, jak již mnohokrát avizovali. Valtari tak krásně ukazuje, že i v 21. století lze vytvořit moderní impresionistický soundtrack s post punkovou přízračností.Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS