Hudba / Kultura

Arild Andersen: Celebration

Oslava sebe sama? Tak trochu a rozhodně zaslouženě. Aby bylo jasno, není to jen hold domovské vydavatelské firmě ECM Records. Skotský Národní  jazzový orchestr, který pod vedením saxofonisty Tommyho Smithe získal minulý rok prestižní ocenění v Parliamentary Jazz Awards za nejlepší album, vydává koncertní záznam z Glasgow, na němž exceluje norský kontrabasista Arild Andersen. A jak je slyšet, mlaďoši šlapou svému velikánovi pěkně na paty.

 

Arild Andersen: Celebration
Formate: Audio CD
Released: 2012
Label: ECM Records

Nebudeme chodit zbytečně kolem horké kaše. Orchestr, který se proměnil v doprovodný band, zní až překvapivě moderně, a jeho svižné energické vstupy i jednotlivé sólové exhibice jsou lahodným potěšením pro uši. Prim tu hraje všudypřítomná lyrika – ať už se jedná o jemné keltské motivy, nekostrbaté aranže, nečekané improvizace, které těží ze staré dobré školy s prvky hrubých tanečních rytmů. Každá skladba v sobě ukrývá hloubku, přitom zpracování je uctivě skromné a melodie překvapivě okouzlující. Celebration v sobě nese jak rodnou hroudu Skotska, tak studený norský poetismus, který se Andersenovými preludii proměňuje v šílenou a zároveň striktně dodržovanou hudební formu.

Klasická postmoderna plná robustních tónů, zajímavých modulací a jazzových kudrlinek je tu hmatatelná hlavně v meditativní Molde Canticle, Part 1, kdy nelze než smeknout nad způsobem, jak lze z jednoduchého leitmotivu vytvořit bezmála desetiminutový opus. Provedení dojemné Ulrikas Dans s hravými dechovými vsuvkami dokazuje, že Skotský Národní jazzový orchestr si svoji pozornost zcela jistě zaslouží. A není tomu jinak ani u posledního tracku My Song, kdy potemnělá emocionalita klavírního virtuosa Keitha Jarretta soupeří s basovou melodikou, jež se každým okamžikem mění podle nálady improvizujících muzikantů. Celebration neoslavuje jen ECM Records; je to hlavně radost z muzicírování.

 

 

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS