Film / Kultura

Carlos Saura: Tvůrce nejlepších filmů o flamencu

Carlos Saura pořád dokola točí ten samý film. Jeho hlavní postavou, scénářem i zvukem je tanec – flamenco. Osmdesátiletý režisér, jehož poslední film se jmenuje, jak jinak, Flamenco Flamenco, prý chystá i 3D záznam show Flamenco Hoy. Podívejte se na best of jeho kariéry, které jsme vybrali pro Fullstars.


Saurovo okouzlení tancem je dlouholeté, první „taneční“ film Krvavá svatba a ten dosud poslední Flamenco, Flamenco (2012) dělí téměř třicet let. Většinou bývají zastrčeny do kolonky „muzikály“, ale španělské West Side Story nečekejte. Prvním filmem byla, nepočítaje dokument z padesátých let, Krvavá svatba (1981), která je zároveň první z volné trilogie. Poté následovala světoznámá Carmen (1983) a Čarodějná láska (1986). Pojícím prvkem trilogie je prostředí zkoušek tanečního představení, samozřejmě flamenco a famózní tanečníci Antonio Gades, Cristina Hoyos nebo Laura del Sol. Poslední jmenovaná ztvárnila právě ohnivou Carmen, jejímuž kouzlu podlehl nejeden filmový divák.

 

 

 

Flamenco se skládá z mnoha různých stylů. Jedním z nich, dnes už počítán mezi flamenco, jsou sevillanas – lidový tanec, který je součástí každé oslavy, velmi často se tančí s kastanětami v puntíkovaných šatech – prostě takové hezké flamenkové klišé. Ve filmu Sevillanas (1992) nic takového není, přestože je celý protančený v rytmu sevillan. Vlastně kastaněty ano, ale s nimi tančí baletky…

 

 

Ve staré nádražní budově kdesi v Seville, kam nedoléhá ruch města, se nachází svět sám o sobě. Svět plný barev, veselí a zábavy, ale také vypjatých emocí. Takový je jeden z nejlepších filmů o flamencu nazvaný jednoduše Flamenco (1995). V jednotlivých výstupech se objevují největší legendy flamenca – Paco de Lucía, Tomatito, Camarón de la Isla, Duquende, tanečníci Belén Maya, Joaquín Cortés, Mária Pagés, Farruquito… Někdy všichni společně, někdy samostatně, ale pokaždé jsou naprosto strhující.

 

 

Na úspěch filmu Flamenco navázal velmi podobně postaveným snímkem Flamenco Flamenco (2010). I v něm se objevuje řada umělců z prvního zmíněného filmu, zároveň přibyla i jména nová, leč neméně slavná – např. tanečnice Sara Baras, zpěvačka Estrella Morente, Niňa Pastori nebo klavírní trio Dorantes. Nedá se říct, který z těch dvou filmů je lepší… Ten novější lépe ukazuje současné flamenco z divadelních sálů a koncertních síní, v tom o sedmnáct let starším je zase takové, než se „stalo slavným“.

 

 

 

Flamenco Hoy (2012) je naprosto aktuální projekt, který představuje novou formu flamenca. Live show (muzikál, chcete-li) režírovaná Carlosem Saurou prezentuje současné flamenco jako fúzi jeho tradiční podoby s jazz dance, výrazovým tancem, tangem i baletem. Muzikanti, tanečníci a zpěváci na jednom pódiu. A jak je u Saury pravidlem – účinkující patří mezi ty nejlepší – za všechny např. tanečníci a choreografové Nani Paňos a Rafael Éstévez, kytarista Antonio Rey a skladatel Chano Domínguez, který bravurně ovládá jazz i flamenco.

Do Česka zřejmě více jak dvacetičlenný soubor hned tak nedorazí, nicméně netřeba zoufalství. Představení, konkrétně ze San Sebastianu, by mělo být uvedeno jako film. Podle informací tvůrců je natočen ve 3D a uveden by měl být snad ještě letos. Nechme se překvapit.

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS