Hudba / Kultura

Deep Sabbath: Who Cares… (Audio CD)

Minulý rok se zraky všech fanoušků Deep Purple a Black Sabbath upíraly k projektu WhoCares, v němž se spojily dvě největší veličiny hardrockového světa: Ian Gillan & Tony Iommi. Dvojice sice nenatočila plnohodnotné album, zato sesbírala raritní songy, které zůstaly doteď pozapomenuty na rozmanitých sólových albech či příležitostných projektech. A je co poslouchat.

 

 

 

Ian Gillan, Tony Iommi: Who Cares
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012
Vydavatel: Eagle Rock Entertainment

Zatímco Black Sabbath byli vždy pečlivě kovoví, z Deep Purple čišela optimistická vitalita květinových dětí, co rády kombinovaly rock s klasikou a muzikálovou maškarádou. Už jen proto je zajímavé poslechnout si oba protipóly hard rocku dohromady. A tak je tu nejenom ďábelský sound praotce metalu, ale i odlehčený tón Jesuse Iana Gillana plný blues, poetismu a jemně ječivého vokálu. Hned na úvod doslova zdrtí Out Of Mind, která už jen pro pestrý výběr hostů zaslouží pozornost. Krom dvou hlavních aktérů se tu basy ujal Jason Newsted z Metallicy, za bicí si sednul Nicko McBrain z Iron Maiden, druhé kytary obstaral Linde Lindstrom z finských HIM (vlastně rodinný příslušník Iommiho, neb žije s jeho dcerou) a na klávesy nehraje nikdo jiný než dnes již zesnulý Jon Lord z Deep Purple. Doslova typická sabbatovka tu navázala na období Born Again, jediného alba Black Sabbath s Ianem Gillanem za mikrofonem, které je dodnes vnímáno jako vůbec nejtvrdší počin kapely vůbec a na výběru dostalo slušný prostor (Zero The Hero, Trashed).

V podobném duchu zní i další track Holy Water z WhoCares projektu, kde jdou ostré riffy ruku v ruce s etnickými vlivy a syntezátorovými vstupy. Mollová tónina tu Gillanovi sluší se vším všudy – pocit zkázy tu umocňuje výborná atmosféra, jež nechává konečně vzpomenout na pozdní alba Deep Purple a sólové aktivity. Přesto převážnou část dvojalba vyplňují skladby z 80. a 90. let, kdy se Iommi & Gillan stávali pozapomenutými stars dob minulých. A tak děsivě rozjásaná Hole In My Vest je možná raritou jen pro opravdové fajnšmekry, zato bluesová Can´t Believe You Wanna Leave Me nebo Can I Get Witness ctí kořeny šedesátých let a oba songy mají nadčasový charakter. Můžeme jen doufat, že zákeřná nemoc páně Iommiho odezní a WhoCares natočí další nesmrtelné tracky hard rocku.  

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS