Design / Koncept

Eames Inspiration: by Joel Pirela

Věci od manželů Eamesových změnily podobu architektury, designu, ale třeba i filmu. Dodnes inspirují i současné tvůrce, jak je třeba vidět na příkladu Davone Ray, nebo také na „udělej si sám“ konceptu od Joela Pirely.

 

Na Yanko design jsme našli povedenou výslednici stylové míchaniny, na jejímž konci je kostka na podstavci, která cituje celou řadu designových hi-fi ikon. Jejím tvůrcem je Joel Pirela, architekt a designér, který mimo jiné přispívá i na stránky Apartmenttherapy.com; z poslední doby si můžete přečíst třeba tento zábavný článek o tom, jak vypadají kanceláře Googlu či Twitteru. Joel si do svého bytu vlastnoručně sestrojil originální bezdrátovou sestavu, ve které si je možné číst  jako v komiksu o designu posledních padesáti let.

Tak napřed výsledek. Parádní bílá bedna na jedné noze:

 

 

A nyní se podívejme, z jakých surovin se vlastně vzala. Základem pro tuto omáčku je Quadraflex, který Eamesovi v roce 1956 navrhli pro Stephens Trusonics. Pirelovi nejspíše přišel Quadraflex příliš robustní, proto si z něj jako inspiraci vzal tu bílou kostku uprostřed a o obalu na nožičkách se čtyřmi rameny pomlčel…

 

 

Pirela věděl, že to celé bude fungovat, protože znal model L1 od Dietera Ramse.  O této legendě průmyslového designu si můžete přečíst v našem textu o srovnání jeho starých designů a toho, s čímž přichází Apple. Model L1 pochází z roku 1958 a byl vytvořen pro firmu Braun. L1 vypadá jako čistička vzduchu nebo automatická pračka – prostě jako príma kousek do každé domácnosti – a jeho styl je tak přívětivější než buržoazně luxusní Quadraflex.

 

 

Ovšem co ten podstavec… Místo kovových ohýbaných trubek si Pirela představil jednu vysokou čapí nohu, kterou obšlehl od modelu Bose 901 z roku 1968.

 

 

V galerii pak najdete více fotek, které dokládají, jak pěkně může vypadat, když se to nejlepší z prověřených tvarů cituje s citem…

< >
eames_3
quadraflex
L1_rams
bose901
eames_1
eames_2

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS