Hudba / Kultura

Ed Kuepper: Second Winter

Australský songwriter, bývalý frontman pankáčů The Saints nebo Laughing Clowns se vrátil ke svým dvěma prvotinám z 80. let, které znovu přearanžoval a vdechnul jim nový život. Pokračovatel psychedelických Velvet Underground a věčný kámoš Nicka Cavea opět otevřel hranice vlastní avantgardy, v níž se skloubí potemnělý post rock s folkovou metaforou a uhrančivým country.

 

Ed Kuepper: Second Winter
Formát: Audio CD
Vydáno: 2012
Vydavatel: Prince Melon Records

V době syntezátorových osmdesátek byly počiny Electrical Storm (1985) a Rooms Of The Magnificent (1986) prakticky na odstřel. Smutné příběhy pod nánosem atmosférického tajemna za doprovodu akustiky, podladěné elektriky a pokřivených aranží se těžko hodily do Jacksonovy rozskákané doby, kdy se jako horká novinka zjevil street rock, zatímco grunge se ještě pařil v plenkách. Ed Kuepper však nyní spolu s výraznou oporou Markem Dawsonem (bicí) vytvořil doslova filmový opus, na nějž by byl hrdý i tvůrce hudby k Mrtvému muži Neil Young – Second Winter

Syrové kytary jsou obtěžkány těžkotonážními efekty, rockabilly se valí v pomalém tempu a potemnělá mračna za doprovodu lomených akordů s ráznou rytmikou demoličních koulí magicky pějí ódu na dekadentní krásy světa. Tohle není jen smutné lelkování vrtkavého rockového matadora, co vzpomíná na zašlé časy.Second Winter je skutečně mrazivou kolekcí písní, kdy pod patosem zvukových stěn ožívá nevýslovný žal se záblesky sarkastického humoru. Stačí se zaposlouchat do podmanivé Rainy Night, kdy se pějící bard ukrývá do pláštíku nicoty a hledá ochranu v paralelním duchovnu. Po opětovném poslechu dvojalba se nemůžeme divit, odkud bral zvířecí Grinderman prvotní impuls – stačilo vyhrabat zapomenuté Kuepperovy desky a stal se malý zázrak.  A aby toho nebylo málo, jako bonus je tu další live album Today Wonder natočené v Sydney, aby ukázalo, že Ed umí čarovat s kytarou i na pódiu.

 

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS