Audio / Hi-FI

Marcus Miller: Renaissance (Audio CD)

Multiinstrumentalista ale především fenomenální baskytarista se ozval s další řadovkou nazvanou Renaissance. Souputník a spoluhráč Milese Davise, Herbie Hancocka či Davida Sanborna se ani na další sólovce nevzdal svojí slapující basy. Tak jako před třiceti lety, i nyní Marcus Miller hledí směle dopředu – Renaissance je tradiční, zároveň ale dostatečně kreativní, aby se o ní dalo mluvit jen v superlativech.

 

Marcus Miller: Renaissance
Formát: Audio CD
Vydáno: 2012
Vydavatel: Concord Jazz

Jako jiní staří pardálové, i Marcus Miller dobře ví, jak na to. Svůj skladatelský a hráčský tým doplnil o nové hladové muzikanty, kteří celebritě příjemně šlapou na paty. Trumpetisté Sean Jones a Maurice Brown, altsaxofonista Alex Han, bubeník Louis Cato, kytarista Adam Rogers Agati a klávesák Kris Browers spolu s veterány Federicem Gonzalesem Peñou a Bobbym Sparksem vytvořili malou duchovní revoluci v podobě tohoto originálního koncepčního soundtracku. Hlavní aktér se nechal sám slyšet: „Vstupujeme do nové éry a já cítím, že věci, co jsou zpolarizované, spějí k rozuzlení. Máme internetové a satelitní rádio, mp3, ale hudba není tak revoluční jak média. Je čas na renesanci.“

A tak je novinkové album prodýchané atmosférou 70. let, soul jazzem, spirituálními etnickými prvky. Miller maluje barvy jako da Vinci, přitom je ale stejně všestranný umělec na poli hudebním. Nefušuje jen do žánrů, kterým zdánlivě nerozumí, ale jde hluboko ke kořenům samotné hudby, čímž se vpravdě stává opravdovým renesančním mužem.  Miller neobcuje se slovem klišé. Spíše se příjemně mazlí se svoji slapovanou basou, která s groove funky rytmikou rozčeří vody ve skladbě Detroit, zároveň ale necivilně jamuje, střídá tempo podle uvážení, nervózně plete pavoučí sítě harmonických proměn a sem tam se s rockovou přímočarostí (Jekyll & Hyde) žoviálně předvádí jako v peprných sedmdesátkách. Afro-kubánské rytmy tu narážejí na americký a neworleanský tradicionalismus. Je to krásné, promyšlené, ale ne sentimentální.

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS