Hudba / Kultura

Archive: With Us Until You´re Dead

Smutnění v přímém přenosu – tak by se dalo označit novinkové album triphopové formace, jež se nebála skloubit taneční styl s ryze progrockovými prvky. With Us Until You´re Dead je deska chladná jako ocel, která dýmá temnými beaty a arénovou elektronikou.

 

 

Archive: With Us Until You´re Dead
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012

Kdekdo si libuje v tvrzení, že trip hop je dnes vyloženě mrtvý žánr. Něco na tom možná je, každopádně krátkozraké pohledy většinou neplatí. Při poslechu desky With Us Until You´re Dead vám doslova naskakuje husí kůže. Organicky živé songy sázejí na velkolepou rétoriku, podpořenou smyčcovými aranžemi, hymnickým zvukem a ležérním staccatovým vokálem. Mohutné akordy a chorálový ambient se tu mísí se špínou rockových klubů, jazzovými vsuvkami a pulzujícími bicími. Je to jako poslouchat soundtrack k historickému filmovému eposu. Mnohaminutové prodlevy hrají svoji hudbu ticha, lyrika tu naráží na sladkobolné vzývání vlastního nitra, o zlomených srdcích ani nemluvě.

 

To se nejvíce projeví v melancholické Calm Now nebo v asi nejepičtějším tracku Violently, kdy Holly Martin zlověstně káže a s post-rockovou hrozbou nebo jazzovým neklidem přejde do ryze optimistických tónů oslavujících samotnou podstatu bytí. Současný trip hop elegicky plyne pomocí psychedelie, break beatem a opulentními emocemi.  Archive berou hodně z minulých dekád, kdy frčeli Nine Inch Nails nebo Depeche Mode. Electro-goth v naléhavém piano rytmu vzpomene také na období Zooropa & Pop od U2 (viz Rise), rozpouští robotické tempo do hlukových střepin, průmyslových beatů a orchestrálního patosu. With Us Until You´re Dead přesvědčivě dokazuje, že éra Massive Attack (kteří nyní plodí o poznání hůř stravitelné desky) ještě zdaleka není za námi, ale naopak i ona se umí rozvíjet po vlastní ose.

 

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS