Hudba / Kultura

Cat Power: Sun

Prosluněná Cat Power? Spíše polojasno, místy přeháňky & smutek v duši. Anebo taky Jekyll & Hyde současné scény. Devátá studiovka si potvrzuje, proč je třeba respektovat písničkářku Chan Marshall, která mění folkové konstrukce do psychedelického ambientu a elektroniky.

 

Cat Power: Sun
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012
Vydavatel: Matador Records

Sun je album prodýchané melancholií, minimalismem a hlubokou, hrubě pojatou atmosférou. Na rozdíl od jiných mamin, které se ovívají mateřstvím a doma v kuchyni vaří ty samé hudební blafy, Cat Power hledí směle vpřed. Ano, zpěvačka, která má už od konce devadesátých let nálepku slečny, co se nikdy neraduje, na podiu disponuje nespoutaným pasivně agresivním chováním, přičemž její verše znějí opravdověji než u jiných ucouraných brit produktů, které zmizí ze světa stejně rychle jako naše tuzemské „stars“ pěveckých soutěží. Aby také ne, když má za sebou těžkou závislost na alkoholu a pobyt na psychiatrii, což se promítá do její vlastní vokální sebedestrukce.

Cat Power se nazpět ohlíží se smíšenými pocity – hněv, vztek a pocit viny se tu transformují do poznání, že dnes je to přece jenom lepší než tenkrát. Smutek v duši je tak spojený s intenzivními okamžiky radosti, naděje a odpuštění. Na rozdíl od minulé tvorby, kde převládal bluesový až organický zvuk, nyní se sází více na rytmické sekce a elektroniku. Zadumané klavírní balady, srdceryvné příběhy, nerovnoměrný sound, v němž se střetávají jednoduchá instrumentace s halasným synthpopovým tónem, to je jen jedna strana mince. Ta druhá je ve znamení prorockého humanismu a obdivu k Woody Allenovi, který je cítit z každého taktu na Sun. Je tu melodicky pulsující Ruin, hippie garážová Peace And Love i jedenáctiminutový epos Nothin But Time připomínající to nejlepší od Primal Scream s hostujícím Iggym Popem, nebo neskutečně chytlavá 3,6,9. Buřička zpytuje sebe sama a dělá to setsakramentsky dobře.   

 

 

 

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS