Hudba / Kultura

Eric Reed: Baddest Monk

Po roce se pianista Eric Reed rozhodl vydat další hold bebopovým melodiím slovutného Theloniouse Monka. Pokračování rok starého The Dancing Monk nazvané příznačně Baddest Monk přinese opět jak pozitivní tak negativní ohlasy – vždyť sahat na legendy se přece nevyplácí! Eric Reed ale šlape své ikoně pěkně na paty, o tom není sporu, a svým klavírním umem válcuje všechny kritiky před sebou.

 

Eric Reed: Baddest Monk
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012
Vydavatel: Savant

Netřeba vysvětlovat, co byl Thelonious Monk zač. Jeho novodobá improvizační hra byla pastvou pro uši a do samotného jazzu přinesl tolik nových nevšedních prvků jako nikdo před ním. Spekulovat nad tím, jestli je Monk skutečným zakladatelem bebopu, či nikoliv, je jako přít se o tom, jestli Beatles jsou největší poprockovou kapelou, co svět dosud poznal.

Každopádně Monkův o tři generace mladší uznávaný kolega Eric Reed se zhostil svého úkolu se vší parádou. Explosivní nárazové tempo je neoddělitelné od bravurní improvizace plné nesouzvučných souzvuků, přičemž dohromady tvoří kompozice groove celek, v němž dramatické odmlky a pozastavení koketují spíše s dávnými mistry vážné hudby. Eric Reed dbá při hře na dodržování hrubých a jemných odstínů, ve svém hudebním klání statečně vyzývá rytmickou sekci tvořenou Mattem Clohesym (kontrabas) a Henrym Colem (bicí), a melodicky obcuje s tenorsaxofonistou Seamusem Blakem, jehož temperamentní styl je plný zakřivených kudrlinek.

Hned úvodní funky bop Rhytm-a-Ning s pěkným pianovým sólem vystřídá staccatová Epistrophy, jež se arytmicky vlní pod změtí nesourodých akordů. Totéž nastává i v Green Chimneys, kde tradiční bop odhalí kořeny africké hudby. A jede se dál. Coleovo zemětřesení tu náhlé střídají nevšední beaty, někdy zavane melancholický blues v podobě sametového barytonu José Jamese, povětšinou je ale poznávacím znamením Reedův klavírní cval, bez něhož si Baddest Monk nelze představit. Ano, Thelonious Monk se v hrobě otáčet nemusí, protože jeho pokračovatelé dokážou ctít tradice a zároveň vytvořit něco tak nezkrotně divokého.

 

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS