Film / Kultura

Maria Neckam: Unison

Že by Norah Jones nebo Amanda Palmer měly konečně důstojnou konkurenci? Možná. Rodačka z Rakouska předvádí na albu Unison moderní jazz s rádoby popovou melancholií, která překračuje hranice soudobého jazzu svou temperamentní individualitou.

 

Maria Neckam: Unison
Formát: Audio CD
Vydáno: 2012
Vydavatel: Sunnyside Communicat

Maria Neckam se nezdá. Pod křehkou sopránovou slupkou se ukrývá přehršel atonálních harmonických kotrmelců, avantgardní rétoriky a zvukových exhibicí. Silné písničky se opírají o strhující vokální projev, který se flexibilně kroutí společně s klavírními improvizacemi, citlivou rytmikou či freejazzovou kytarou. Maria vše předvádí s citem a nadhledem. Rychlé tempo se tu střídá vyloženě s mrtvolným tichem, jež se náhle promění ve sluneční zář. Deklamační zpěv spolu s epickou šíří vážné hudby připomíná místy mluvené slovo, dramaticky naléhá pod pianovým nebo cellovým doprovodem a rozkládá hudební tvary do nepřístupných modulací místy s až děsivou atmosférou.

 

Maria Neckam drží se svou doprovodnou kapelou, nikdo se s nikým nepředhání . Saxofonisté Samir Zarif a Lars Dietrich přesně vědí, kdy mají spustit pohřební blues s jazzovou neurvalostí, violoncellista pochmurně duje svoji píseň co možná nejhlouběji v duchovním duetu Where Do You Think You Will Be?, klavírista Glenn Zaleski dává volný průchod svému ďábelskému umu, jakmile se naskytne vhodné okénko.

 

Unison je jak pestrý gobelín, v němž jsou cítit dřevní barokní vlivy, strohá mystika a těžká melancholie, přitom v sobě ukrývá notnou dávku art popové emotivní vytrvalosti. Je jasné, že cestu k němu si najde nejenom jazzový purista, ale i náhodný posluchač.

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS