Hudba / Kultura

Big Bad Voodoo Daddy: Rattle Them Bones

Retro v posledních letech zachvátilo éter jako vlna tsunami. Z hromady naplavenin vybíráme jedno těleso příjemně gradujících rozměrů – swingující big band, který nabízí pohled na válečné jazzové období tak autenticky, že se vám roztančí nohy samy od sebe.

 

Big Bad Voodoo Daddy: Rattle Them Bones
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012
Vydavatel: Savoy Jazz

Big Bad Vodoo Daddy chrlí neskutečné množství neo-šlágrů a stačí jim k tomu málo: ponořit se do rytmů asociujících New Orleans, jež se dají příjemně kombinovat s R&B. Archaický hardcore jazz se tu prezentuje v celé své krásné nonšalantnosti. Sladký popový vokál vůdčího ducha kapely a zároveň kytaristy Scottyho Morrise je poznávacím znamením souboru. Zbytek ansámblu se nebojí drtit svoje žestě do úmoru připomínající old-schoolový band s tou výjimkou, že vše je precizně a profesionálně odehrané. Kývavé melodie zdobí razantní pianová rytmika, zvučné zvukové stěny trumpety Glena „Kida“ Marhevky a saxofonů Karla Huntera nebo Andyho Rowlera jemně útočí na solar, přičemž nechybí ani bělošské chicagské tempo kontrabasisty Dirka Shumakera a bubeníka Kurta Södergrena.

Soubor čerpá jak z vlastní tvorby, tak hojně cituje vyžilé interprety. Smuteční intro k Diga Diga Do se promění do tanečního swingu a od prvního taktu je každému jasné, kam se kroky Big Bad Voodoo Daddy budou upírat. Klasické, jednoduché, ale nadčasové druhy milostných písní vzdávají hold Gershwinovi – něžné probuzení obstarala zejména It´s Only Took A Kiss s hostující Meaghan Smith, jež nevinně pěje svoji panenskou píseň. Oproti tomu Devil´s Dance není na první poslech zas tak ďábelský song, je to jízda na půl plynu ve staré rachotině k břehům prosluněného kalifornského rybníka, kde se čepuje levná limonáda a teplé.

 Příští rok oslaví Big Bad Voodoo Daddy dvacetileté výročí – lepší dárek nám nemohli nadělit.

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS