Hudba / Kultura

Bob Dylan: Tempest

Folkaři a bluesmani, vesele slavte velkolepý návrat Boba Dylana! Album Tempest si stejně jako hromada těch předchozích uchovává magické charisma a nepředvídatelný vypravěčský um, okořeněný dřevním rockabilly, country a blues.

Bob Dylan:Tempest
Formát: Audio CD
Vydáno: 2012
Vydavatel: Columbia

Dylan má nespornou výhodu, že jeho chraplavý až krákoravý hlas je rozpoznatelný na míle daleko. S každým dalším albem (Tempest je v pořadí 35. počinem) zní jeho hlas ucouraněji, přičemž se svoji doprovodnou kapelou ctí vlastní tradice a předvádí koneckonců moderní blues s prošedivělou patinou. Tempest je pravým lyrickým útokem s tradiční folkovou formou, uchovává si svoji zdánlivou ležérnost, vyrůstá rovnou z kořenů země. Skladby jsou obdařeny humorně ironickým kouzlem, jež pod vrstvy prachu a špíny mohutně hypnoticky gradují do biblického tajemna. Je s podivem, že tří-čtyř akordové posloupnosti se tak umějí vrývat do duše – oněm záludným kytarovým riffům z dílny Chucky Berryho nebo Muddyho Waterse jednoduše neodoláte a přicházíte jim na chuť s každým dalším poslechem, zvlášť když jsou pestře obohaceny o brnkavé banjo či jásavé housle.

V jednasedmdesáti letech je Dylan v obdivuhodné formě – jeho hlas vyniká nad svým bandem nevšedním charismatem. Ani tentokráte nejsme ochuzeni o vypravěčské opusy, které v sobě mísí vlastní literární ambice a hojně vypůjčené básnické citace, o nichž se všichni handrkující kritici můžou donekonečna přít. Tin Angel, otvírák Duquesne Whistle, tajuplná, surrealisticky laděná Scarlett Town  či baladická Long And Wasted Years mají poutavé příběhy, vzpomenou na Shakespearovské tragédie, pravěký Řím, mafiány a samozřejmě Starý Zákon. Některé očekávané story si ale s prominutím Dylan mohl ušetřit. Nechutný žalozpěv o potopení Titanicu trvající bezmála čtvrt hodiny je ubohý cajdák bez refrénu či jakéhokoli záchytného bodu, stejně tak i závěrečný epitaf na Lennona Roll On John. No, i mistr tesař se někdy utne…

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS