Hudba / Kultura

Dave Douglas Quintet: Be Still

Dave Douglas se nikdy nebál mísit tradiční jazz s balkánskou, filmovou nebo dechovou hudbou, nebyly mu cizí ani prvky elektroniky. Na novinkovém albu Be Still obrátil svůj zrak k duchovním a meditativním písním a vytvořil skvostné smoothjazzové dílko.

 

Dave Douglas Quintet: Be Still
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012
Vydavatel: Green Leaf Records

Nenechme se ale ukonejšit prvotním poklidným hymnem Be Still My Soul. Duchovní píseň není pro kvintet výtečných muzikantů majestátní depresivní opus, ale naopak hravá a živočišná lidovka, jež umí znít přesvědčivě a opravdově. Trumpetový mág Douglas předvádí novátorské postupy, jeho band spojuje krásné melodie s tajuplnými módy, posluchač se nechává volně unášet krystalickou harmonií tradicionalismu a nepodbízivou melancholií. Vokální linky se pečlivě střídají s instrumentálními bloky, které jsou rovnovážně vyvážené a nepřekypují nesmyslnou extravagancí. Že je hlas nejdokonalejší hudební nástroj, o tom nás dokonale přesvědčuje zpěvačka Clarion O´Donovan. Tato žena je opravdové spirituální zjevení, jejíž vokál nabízí nepřeberné množství interpretačních poloh – od chorálu, jazzu až po maškarní bluegrass – a skvěle se vyjímá v komorním nástrojovém obsazení trubka, saxofon, piano, kontrabas a bicí. Jemná deklamace v sobě ukrývá jistou míru dramatičnosti, jež vytváří pozoruhodnou atmosféru. Bubeník Rudy Royston pracuje melodicky s činely, klavírista Matt Mitchell spolu s kontrabasem Lindy Oh doplňují nepřebernými kudrlinkami Douglasovy sólové manýry, vlastní tratě se věrně drží saxofonista Jon Irabagon.

Skladba High On The Mountain srší energií v hravém tempu, jež je protipólem většiny skladeb. „Whither Must I Wander“ je ve skutečnosti rurální modlitba s jednoduchou melodií zahraná s maximálním procítěním; Roystonův nástroj sténá a syrově káže, dokud se postupně nepřidá zbytek kvinteta a nerozvlní úvodní motivy do bezbřehých modulací. Oproti tomu „Going Somewhere With You“ v sobě ukrývá záludný jazzový kontrapunkt, emoce tu vyplouvají na povrch beze slov a zanícení. Kánonická „Middle March“ je poctou pro skladatele a bubeníka Paula Motiona. Skvělá tajemná nahrávka, jež se zapíše do dějin art jazzu.

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS