Hudba / Kultura

Diana Krall: Glad Rag Doll

Diana Krall coby svůdná rock´n´rollová coura se impozantně vyjímá na obalu. Hold fotografovi Alfredu Cheneymu a jeho umění ve stylu Zigfeld Follies, které je staré skoro jedno století, se věru vydařil. K tomu si připočtěte kolekci předválečných písní se slušivým rockabilly a o události roku je předem rozhodnuto.

 

Diana Krall: Glad Rag Doll
Formát: Audio CD
Vydáno: 2.10.2010
Vydavatel: Verve

Diana Krall není žádná hadrová panenka – nepotřebuje radit, jak použít svoji sexualitu coby zbraň uspokojující nadržené posluchačovou ucho. Transformovat zapomenuté klenoty z 20. a 30. let minulého století s takovým groove, to chce notnou dávku odvahy a sebereflexe. Po poslechu je jasné, že tato zralá jazzová orchidej si to může rozhodně dovolit. Prastaré songy ožívají v moderním provedení pod rukama producenta T Bone Burnetta, kterého jí dohodil Elvis Costello. Zpěvačka rázovitě frázuje, používá stejné magické fígle jako její kolegyně Alison Krauss, ovšem s tím rozdílem, že její Glad Rag Doll prosvítá optimismem, barevnou harmonií a svůdnou sentimentalitou. Hlavním momentem je uhrančivá citlivá souhra všech zúčastněných – akustická kytara Marca Ribota ale válcuje jak samotnou pianistku, tak zbytek kapely, nabízí k poslechu nepřeberné množství sólových kudrlinek i dřevního jazzu, jenž se kombinuje se starobylým country či rock´n´rollem.

Cokoliv, co zavání jakoukoliv konvencí, je drženo pěkně pod pokličkou. Lonely Avenue je elektrifikovaný psychedelický blues s country prvky, zatímco balada Wide River To Cross dýchá kouzelnou melancholií. Titulní Glad Rag Doll je intimní zpovědí s jednoduchým doprovodem, ovšem There Ain´t No Sweat Man That´s Worth The Salt Of My Tears je swingující šanson, v němž se tradiční jazzová houpavá rytmika dostává do kontrastu se špinavou garážovou kytarou. A tak by se dalo pokračovat dál – žádná ze sedmnácti skladeb tu nehraje druhou ligu, naopak každá následující se hlasitě ujímá vedení, v němž se teplo, humor a bezprostřednost rafinovaně mísí s křivolakými melodickými linkami a starou školou. Staří mistři i jejich žáci mají být na co pyšní.

Naživo si Dianu můžete poslechnout 12.11. v Praze v Kongresovém centru. Vstupenky koupíte zde.

 

 

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS