Hudba / Kultura

Dr. Lonnie Smith: The Healer

Sedmdesátka na krku, ale Dr. Lonnie Smith umí léčit svojí fúzí jazzu, funku a rocku jako zamlada. Koncertní vystoupení zaznamenané na maďarském Jazz Festival Lamantin (2011) a newyorském Jazz Standard (2012) ukazuje varhaníka v životní formě, přičemž stařík nevykazuje žádné známky vyčerpanosti nebo konzervativní vyšumělosti.

 

Dr. Loonie Smith: The Healer
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012
Vydavatel: Pilgrimage

The Healer je působivé a organické dílko. Jazzový matador má prostě štěstí na svoje spoluhráče – trio v podání hlavního aktéra Dr. Lonnie Smithe (varhany), Jonathana Kreisberga (kytara) a Jamire Williamse podává bezchybný výkon. The Healer překračuje vytyčenou hranici funky soul jazzu, někdy zabrousí do vykoktaného trip hopu, jindy podává elektrifikovanou modernu či skákavé R & B, vždycky ale najde tu správnou rovnováhu mezi tradičními jásavými rytmy a církevní krásou. Kouzlo hammondek asociuje sedmdesátá léta, zato notně přetransformovaná do řady různých efektů a virtuózních kudrlinek. Varhaník kouzlí nádherné melodie, všem naděluje harmonické tajemno starých módů, svoje magická intra jemně rozvijí a zároveň odpovídá kytarovému jinotaji. Bicí nikdy nepovolují ve svém nasazení, intenzivně pulsují a doplňují činely tempo, jež se ne a ne zastavit.

Vrcholem budiž hned úvodní groove vyprávěnka Backtrack s ohnivým kytarovým sólem, ale ani funkový tanec Mellow Mood nezůstává pozadu. Zato Chelsea Bridge je církevní poutí, kde akordické prodlevy s doplňující kytarou tvoří dohromady nevšední církevní blues, který se posléze změní do orchestrálních textur Beehive, v němž se mísí jazzrockového šílenství s výbušnou dramatičností. Finále v podobě Pilgrimage je doslova melodramatický chorál ve stylu Stevieho Wondera, optimistická hymna na závěr. Kytara opakuje hlavní motiv po varhanách, bubeník udržuje pokojný rytmus, sem tam vykoukne procítěné sólo. Trojlístek dokazuje, že stále umí dělat krásnou hudbu, která dokáže oslovit nové generace oduševnělých jazzových fanoušků.


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS