Hudba / Kultura

Kurt Elling: 1619 Broadway (The Brill Building Project)

Pokud jste milovníci melancholického barytonu na pozadí tradičního jazzu, nenechte si ujít novinku Kurta Ellinga. 1619 Broadway: The Brill Building Project hýří emocemi, starou školou a moderním pojetím.

 

Kurt Elling: 1619 Broadway (The Brill Building Project)
Formát: Audio CD
Vydáno: 2012
Vydavatel: Concord Jazz

Inteligentní jazz, jenž našel hranici mezi tradicí a konzistentní novotou. Do takové škatulky se řadí zpěvák Kurt Elling, který je pro svoje výpravné charisma vyhledávaný stejně jako jeho ženské protějšky s tou výhodou, že jeho vokál nijak nestárne, ba naopak častým opotřebováním nabírá ty ledabylé zkušenosti, s nimiž zní dokonale a opravdově. Vzývání lyrického světa Cole Portera je tu cítit na sto honů, pochopitelně je hojně citován i škodolibý vokál Franka Sinatry přetransformovaný do bolestně přemítavé stimulace. Ale více než 30. léta tu letí uhrančivé šedesátky, kdy do rozběsněného bebopu vplouvaly poprockové šansony. Ostatně novinka je vlastně holdem epicentru tehdejší populární hudby – Brill Building – což bylo pracovní místo legendárních skladatelů Carola Kinga, Burta Bacharacha nebo Hala Davida.

Koncepční doo wop, beatnická komedie se sametovým hlasem? Elling k tomu přidává větší hloubky, rozsah čtyř oktáv není u něj problém, krom zvonivého vrkání tu dojde i na lehkomyslné mluvené slovo nebo meditativní čtení. Dohromady s pozoruhodnými výkony spoluhráčů tu písně vyznívají až majestátně. Klavírista Laurence Hogood barově duje doprovod, kytarista John McLean nabízí harmonické uzly s rozzlobenými sóly, do toho rytmika kontrabasisty Clarka Sommerse a bubeníka Kendricka Scotta poskytuje ono pravé včasné tempo. Všemu ale velí Elling se svými pozoruhodnými módy, socio-satirou a temnou zlobou, jež překvapivě sází na jemné detaily a pocitovou něhu. „So Far Away“ nese v sobě zlomený bol, prosebná „You Send Me“ má až minimalistický charakter, „Shoppin´For Clothes“ je úsměvnou taškařicí a závěrečná Tutti For Cootie smeká před Duke Ellingtonem.

1619 Broadway: The Brill Building Project má prostě myšlenku, atmosféru a neskutečnou kvalitu, je to jedno z nejlepších alb Kurta Ellinga.

 

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS