Hudba / Kultura

Lee Ritenour: Rhytm Sessions

Od počátků 70. let natočil kytarový virtuóz Lee Ritenour přes 45 záznamů, na nichž dostatečně ukázal, že svoji hráčskou techniku dokáže vybrušovat do naprosté dokonalosti. Ani Rhytm Sessions není toho výjimkou: album je sycené kruhovými smoothjazzovými melodiemi, které koketují s pop aranžemi a latinou.

 

 

Lee Ritenour: Rhythm Sessions
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012
Vydavatel: Concord Records

Převážně instrumentální desku zdobí spolupráce se soudobými jazzovými matadory. Svoji účast neodmítli např. Chick Corea, George Duke, Marcus Miller, Stanley Clarke, Melvin Davis či Alan Pasqua. Ovšem ani zpívané lahůdky nenahrál kdejaký studiový tulák – Kurt Elling nezní nijak klišovitě a Jihoafričan Zamajobe je doslova exotickou perlou jinak tradičních aranží. Lee Ritenour dobře ví, že hledání mladých talentů je běh na dlouhou trať, proto je Rhytm Sessions – stejně jako jeho předchůdce 6 String Theory z roku 2010 – příležitostí pro dosud méně známá jména. Jádro v sestavě klavíristy Demetria, varhaníka Hans de Wilda, kontrabasisty Michaela Feinberga & bubeníka Selima Munira drží notu s hlavním protagonistou, jehož um cituje hlavně devadesátá léta.

Ritenour originálním feelingem naplňuje kolekci dvanácti skladeb, které jsou rozmanité jak ve spletitých melodiích, tak v neskutečně barevných instrumentacích. Na své si přijdou hlavně kytaroví fandové, jimž některé kusy mohou připadat možná příliš hladké a předvídatelné, nicméně v drtivé většině je to pastva pro uši: The Village zní po vzoru Santany teple a příjemně, „Children Song #1“ je svým Coreovým intimním kánonem vlastně duchaplná dětská ukolébavka, zato Fat Rotunda Albert double bassem přímo duní a spojení Marcuse Millera s Melvinem Lee Davisem je najednou funkovou hostinou pro fajnšmekry. Nechybí ani mystika v podání zpívané „River Man“, jež nás zavede na začátek osmdesátek s patosem zvukových stěn tehdejší doby. Lee Ritenour potvrdil svůj renesanční návrat se vším všudy.

 

 

 

 

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS