Hudba / Kultura

Peter Gabriel: Live Blood

Druhým rokem Peter Gabriel spolupracuje se symfonickým orchestrem a výsledkem jsou výborná alba Scratch My Back a New Blood. Jak znějí prověřené fláky naživo, kde vše stojí a padá na doprovodu New Blood Orchestra, si můžete poslechnout na živáku Live Blood.

 

Peter Gabriel: Live Blood
Formát: Audio CD (2 disky)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Eagle Rock Entertainment

Bývalý člen Genesis odchod do důchodu neplánuje, ba naopak jako pravý průkopník spojuje neslučitelné světy dohromady. Ano, konečně orchestrální aranže mají smysl, uchovávají původní myšlenku v neposkvrněné podobě a rozvíjejí podivuhodnou spolupráci dál po své ose. Gabriel je mistr převleků, s šestačtyřicetičlenným orchestrem předvádí hudební mistrovství, v němž naštěstí chybí bezuzdné megalomanství, které je tolik charakteristické všem vyšeptalým rockovým celebritám. Jestli existuje dokonalá syntéza pop music a vážné hudby, legendární zpěvák ji dokonale vystihl – teatrálnost ostatně k jeho projevu vždycky patřila.

O studiové New Blood jsme psali v tomto článku.

Live Blood je živoucí opereta bez klišovitých prvků, laciných aranží a podbízivého dramatu. Těžko uvěřit, že v tak plném obsazení Gabriel promlouvá tak minimalisticky a zároveň majestátně, intimně frázuje ve Wallflower nebo The Boy In The Bubble, ovládá daný prostor vším svým umem, jenž naštěstí nestárne. Dokonale míchá melodicko-harmonické schéma s rozkolísanou atonalitou, svou emocionalitou vás vtáhne do zvukomalebné hry, v níž hlavní slovo má nejen on sám, ale i ženské protějšky v podobě Ane Brun a Sevara Nazarkhan. Řetězový proud roztančených fléten nahrazující originální synthpopové projevy hladí po duši jako plameny rodinného krbu. Jindy naskakuje až husí kůže, když v Darkness předvádí tajemný bol, jenž s přehledem soupeří s The Wall od Pink Floyd, a na povrch vyplouvají sociálně globální témata, která mučí Gabrielovu duši. Přesvědčivě zní jak ve vlastních písních tak převzatých od Paula Simona, Lou Reeda i Beethovena. Upřímné vyznání a neúnavné nářky za doprovodu božských smyčců vdechují tradičním skladbám nový život, novou krev. Jen se vkrádají občasné pochybnosti, jestli orchestrální tažení dojde někdy k absolutnímu konci…

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS