Hudba / Kultura

The Rippingtons: Built To Last

Kapelník & skladatel Russ Freeman s novou tlupou natočil novinkové album. Kdo má rád časy minulé, zbožňuje Mikea Oldfielda, Pink Floyd a velkolepé jazzové soundtracky, neohrne nos ani nad Built To Last.

 

 

Rippingtons: Built to Last
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012
Vydavatel: Entertainment One Music

Russ Freeman už pětadvacet let krmí svoje fanoušky monstrózními hudebními díly, přičemž jeho rukopis je rozpoznatelný na míle daleko. Ani tentokráte nebudeme nijak ochuzeni o prapodivný hybrid, v němž zazní smoothjazzové melodie s popovou žoviálností, mohutné orchestrace, country & western nebo dokonce heavy metal. Kolekce písní je zvukově pevně zakotvena na přelomu 80. a 90. let, najdete tu opravdu veškeré hudební žánry, s nimiž Freeman přišel během své kariéry do styku.

Poznávacím znamením je hned úvodní Built To Last, jež začíná jako grandiózní artrockový soundtrack, v němž jsou zřetelné postupy z klasické hudby proměňující se v tu ránu do elektro-chile-ambientu. Dominantní pozici si ale přesto uchovává obyčejná kytara a ostatně všechny songy, v nichž se Freeman neukrývá pod naskládanými malbami zvukových stěn – American Panorama s působivou zvonkohrou z Oldfieldovy dílny nebo ležérně pojatá Cougars & Gigolos s latino tempem, country sólem a intimní rétorikou páně Chrise Isaaka, jsou dozajista perlami Built To Last. Zato Route 66 se nese v tradičním jazzovém aranžmá, saxofonové sólo Jeffa Koshiwa tvrdě válcuje vše před sebou, krom kabaretního big bandu. Akustické kytarové riffy tu vedou pomyslný boj s těmi ryze elektrickými – aspoň tak se to jeví asi v nejkontroverznějším songu Monument/Monolith, kde se po samplech, barokních preludií, Floydovské munumentálnosti a vůbec poněkud děsivého programmingu a la made in Japan zjeví čistě chraplavé sólo kytarového mága Zakka Wyldea a vám je jasné, že crossover u Freemana zřejmě nezná hranic. Retro je možná někdy na odstřel, ale tady naštěstí plní svůj účel.

 

 

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS