Hudba / Kultura

ZZ Top: La Futura

Konečně se vousáči ZZ Top rozhodli natočit přímočarou desku, v níž se blues rock transformoval do moderního garážového soundu, barvitých harmonií a našláplého groove. Zapomeňte na kasino, MTV & Las Vegas, nastala doba toho pravého boogie se vším všudy.

 

ZZ Top: La Futura
Formát: Audio CD
Vydáno: 2012
Vydavatel: Universal Republic

Po poslechu novinkového alba je všem jasné, odkud braly ony progresivní fígle Jack White, Black Keys, Luciandy Williams nebo The Wallflowers. Jejich věčnými inspirátory nejsou jen Rolling Stones, ale i Billy F. Gibbons se svými ZZ Top. La Futura nepostrádá zvuk tradičních ZZ Top, uchovává si ale příjemný šmrnc, za nějž nese zásluhy uznávaný producent Rick Rubin. Texasani mají blues v krvi, rockově vrčí na všechny strany, robustně pulsují, přičemž kytary opět hladí teple na duši jako v minulosti. La Futura stereotypně valí zneklidňující whiskey riffy doplněné o výstředně pojatou foukací harmoniku, v úctě zůstávají hlavně 70. léta s odkazem na legendární album Tres Hombres, ale ani viditelná přímočarost Rio Grande Mud tu není na škodu.

Naleštěný zvuk je pro ZZ Top najednou pravěk – všechno je to líné, špinavé, kouzelně houpavé a o poznání tvrdší. Gibbons škytavě frázuje, ví, kdy udělat překvapivou pauzu nebo kdy spontánně zařvat jako pošramocený karburátor. Otvírák Gotsta Get Paid srší energií, staré boogie procitá ze snu do nosného rapu, zatímco Chartreuse navazuje na Tush a Big Shinny Nine ctí vlastní rukopis – plive akordy jak zamlada. Nechybí ani bluesová balada Over You s decentními aranžemi a staroučkým vokálem zapomenutého Mississippi-barda, který zranitelně brouká s dramatickou vlnou na konci. Trojlístek působí sehraněji než kdy před tím. Kreativita a dynamika tu hrají podstatnou roli a je jasné, že La Futura je důstojným návratem kapely do jižanského kravína, kde neexistuje prohibice a místo vody teče lahodná tequilla.

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS