Hudba / Kultura

Ben Folds Five: The Sound Of The Life Of The Mind

Elton John v punkovém provedení, alias klavírní šansoniér Ben Folds se vrátil ke svému osvědčenému projektu a se svými spoluhráči Robertem Sledgem (baskytara) a Darrenem Jessem (bicí) obnovil powerpopovou skupinu Ben Folds Five.

 

Ben Folds Five: The Sound Of The Life Of The Mind
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012
Vydavatel: Sony

Výsledek v podobě The Sound Of The Life Of The Mind potěší nejednoho ctitele pianového indie rocku. Jistě, arénové skladby trochu kopírují vlastní minulost, ale proč by se měl Ben Folds vůbec za něco stydět? Vždyť jeho kabaretní vystupování včetně majestátních a energických skladeb snadno strčí do kapsy všechny současné hvězdy anglo-amerického světa (Killers, Coldplay), kteří se ve snaze dobýt celou zeměkouli čím dál víc vzdalují vlastním kořenům a malicherně se prodávají kolemjdoucím jak hamburské děvky ve výloze. To naštěstí Ben Folds nedělá. S vrozenou lehkostí a vtipem servíruje všem na talíři karikaturu šosáckého amerického životního stylu, ironicky komentuje nevyjasněné vztahy, které trápí především opačné pohlaví, s něžným sarkasmem vykresluje realistické postavy závistivých lenochů, co bezstarostně proplouvají životem a kousavě se pouští do maloměšťáků. Přitom se nebojí pořádně šáhnout do kláves, které rozeznívají všechny city posluchače svými palčivými melodickými linkami a spletitými harmonickými uzly.

Je jedno, jestli se občas pouští do zpěvu a capella, kdy trojlístek zní jako Simon & Garfunkel, nebo kompozice obaluje do orchestrálních aranží, jež vzpomenou na Beatles a zlatá šedesátá. Vždycky pak najede na svoji ornou půdu a nepříčetně jazzově improvizuje za pomoci ostatních z tria. Jestliže používá sentiment, tak s lehkým humorným zabarvením a se střídmou sebereflexí. Ben Folds možná nenatočil nic, co bychom předtím neslyšeli, přesto se tají dech nad tím, jak minimalistické nástrojové klavír-basa-bicí dokáže vyprodukovat tak královský opus, jako je The Sound Of The Life Of The Mind.

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS