Extra

Karlík a továrna na high-end systémy Linn

Když jsme překročili práh skotské továrny společnosti Linn, cítili jsme se trochu jako Karlík z románu Roalda Dahla. Fullstars přináší reportáž z míst, kde vznikají opravdové skvosty.

 

Zdejší Willy Wonka, který se tu jmenuje Ivor Tiefenbrun,  si v roce 1985 najal tým britského architekta Richarda Rogerse (jenž se asi nejvíce proslavil svojí Lloyds Building), aby do krásné krajiny poblíž Glasgow navrhnul továrnu na jedny z nejlepších high-end výrobků světa. Linn Products, známý zejména svým gramofonem Sondek LP12 a řadou patentů v oblasti hi-fi, totiž potřeboval výrobu co nejvíce centralizovat a automatizovat. Rogersovi se podařilo budovu umístit na rozsáhlém pozemku tak šikovně, že jí z dálky v podstatě neuvidíte. Při projíždění dramatickou skotskou krajinou na vás najednou vykoukne zpoza lesíka až ve chvíli, kdy stojíte před ní. Tady se věci skutečně „vyrábějí“, ne jenom „montují“ – jak je tomu zvykem u většiny konkurentů. Naši prohlídku jsme proto začali v kovodílně, prošli jsme přes výrobu plošných spojů, nakoukli do vývojového centra, zastavili se v obrovské automatizované montážní hale a před poslechem finálních výrobků jsme se zastavili ve zdejší vyhlášené kantýně.

 


Je až neuvěřitelné vidět všechny výrobní procesy pohromadě, jak na sebe logicky navazují. Na začátku není nic než masivní hliníková deska a na konci se balí do krabice kompletní zesilovač. Mezi tím vším jezdí automatické mašinky, které zásobují výrobu novými díly a hotové odváží. Celou dobu jsem se těšil, až narazím na nějaké Umpa-lumpy, ale tady mají všechno v rukou jenom samí usměvaví, sdílní a přirození Skotové. V takhle pozitivní a harmonicky působící továrně jsem ještě nikdy nebyl.

Nakonec nás čeká poslech celého Linn systému v překrásných poslechových prostorách, které jsou vybaveny jako byt, takže je snadné představit si jednotlivé výrobky u sebe doma. Po finálním poslechu nejdražší Linn sestavy s reproduktory Klimax v referenční poslechové místnosti už není pochyb nad tím, že Linn je přesně náš šálek čaje. Proto vám na Fullstars celý tento úžasný svět s logem Linn postupně představíme.

Víte, že gramofon Linn Sondek LP12, který slouží jako referenční gramofon mnoha uznávaných recenzentů a vyrábí se od roku 1972 s malými obměnami dodnes, vzniká  také v této high-tech továrně?

 
< >
Linn_1
Linn_2
Linn_3
Linn_4
Linn_13
Linn_12
Linn_11
Linn_10
Linn_9
Linn_8
Linn_11
Linn_12
Linn_13
Linn_7
Linn_6
Linn_5
Linn_1
Linn_1

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS