Hudba / Kultura

Yusef Lateef: Roots Run Deep

Yusef Lateef, vypravěč mluveného slova a jazzový instrumentalista, se nezapře. Výstřední příběhy Roots Run Deep asociují avantgardní dobu, kdy se nedělal rozdíl mezi filmem, hudbou a literaturou.

 

Yusef Lateef: Roots Run Deep
Formát: Audio CD
Nahráno: 2012
Vydavatel: Rogue Art

Za dalším Yusefovým dílkem nestojí nikdo jiný než režisér Nicolas Humbert, který má na svědomí film Brother Yusef z roku 2005, a zvukový inženýr Marc Parisotto. Pod jejich taktovkou vzniklo výpravné album, plné zbožných civilních modliteb, suchého tenorsaxofonu a konverzačního mluveného slova. Dlouhá modlitba plyne jako svatá řeka jen s občasnými pomlkami – významnou roli tu hraje elementární pocit odcizenosti, pomíjivosti a součinnosti. Texty publikované již v roce 1976 tu vytvářejí s hudební složkou opojnou a snivou atmosféru.

Symbióza slova a hudby nezná tradiční stopáž, jednolitý proud vědomí ožívá originální básnickou formou a je jedno, jestli Yusef atonálně duje na saxofon v Cream Puff, vzpomíná na Harlem v Where Is Lester nebo dramaticky promlouvá v úvodní i závěrečné Roots Run Deep. Vše je minimalistické, zároveň pestře barevné, malované na starých kolorovaných fotografiích. Mluvené slovo připomíná svoji formou Jima Morrisona, zanechává v posluchači neklid a zároveň smír se samou samým, ale s tím rozdílem, že Yusef je věrný vlastnímu nástrojovému obsazení: klavír, tenorsaxofon, flétna. Jak je vidět, jazzbeatový Gesamtkunstwerk stále neřekl poslední slovo.

 

 Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS