Design / Koncept

Yuri Suzuki dělá geniální věci

… tak třeba: 1) glóbus, co hraje; 2) taxi, co jezdí po městě, nahrává jeho zvuky a hned z nich dělá hudbu; 3) rádio, co vypadá jak londýnské metro; 4) thereminvox, co ovládá medúza. A ještě hromadu dalších věcí, které si pak určitě celí říční najdete sami.

 

1) Glóbus, co hraje, jak zní zeměkoule

Říká tomu „sound of Earth“. Vzniklo to tak, že Yuri Suzuki hodně cestoval a vozil si ze světa nahrávky místní hudby, záznamy hlasu obyvatel. Napadlo ho vytvořit 3D přehrávací zařízení, do kterého tyto zvuky vtělí. Jak se přenoska točí od pólu k pólu, přejíždí na mapě přes jednotlivé státy, a hraje k nim přiřazený záznam. Výsledkem je pořádná kakofonie zvuků, myšlenek a hluků, ze které se za chvíli zblázníte; tak jako v opravdovém světě.

 

 

2) Taxi, co jezdí po městě, a hraje, jak město zní

Přiznám se, že úplně nechápu, jak to funguje, ale základem je jeden černý londýnský taxík, do kterého se vyvrtají díry, spousta reproduktorů, a nějaký speciální software a kolemjdoucím pak lezou oči z důlků. Viz video.

 

 

3) Rádio jako plán londýnského metra

Suzuki totiž rád dává zvuku tvar, a vnitřnosti rádia už přetvořil třeba do takovéto skládačky. Spletité linky londýnského metra skutečně vypadají jako nějaký technický výkres, jenže člověk musí mít správné oči, aby si toho všiml… a voilá:

 

 

4) Thereminvox, co ovládá medúza

Kdo neví, kdo byl Lev Segejevič Těrmen a v čem spočívá podstata jeho hudební vynálezu, ať si to nastuduje. Tady je jeden tereminvox v provedení „medúza“, a přikládáme ještě odkaz na návod, jak si sestavit domácí teremin s použitím tří obyčejných rádií, spolu s neodolatelně dojemnou hudební ukázkou.

 

 

Ještě mnohem více najdete na Suzukiho stránkách.

Když jsem si prohlížel ten hrací glóbus, vzpomněl jsem si na Jordana Magnusona a jeho ženu, světoběžníky, kteří se náhodou ocitli u nás doma v rámci Couchsurfingu. Ten zase ze svých cest po světě programuje krátké počítačové hry. Podívejte se přímo na jeho stránku gametrekking.com; hry potom najdete na jeho stránce pod tímto odkazem.

 

 

< >
sound of the earth_4
sound taxi_2
sound taxi_13
sound taxi_14
tube map radio_1
tube map radio_2
tube map radio_3
tube map radio_4
sound of the earth_1
sound of the earth_2
sound of the earth_3

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS