Hudba / Kultura

David Bowie: The Next Day

Na tenhle okamžik čekaly tisíce fanoušků. David Bowie na výročí svých 66. narozenin vydal prostřednictvím iTunes po deseti letech další řadovku, v pořadí již pětadvacátou. A že mu to šlape, nejsou žádné pochybnosti.

David Bowie: The Next Day
Formát: Audio CD, Deluxe Edition
Vydáno: 2013
Vydavatel: Columbia

Bowie dobře ví, jak uhranout. Výlet po hvězdných výšinách tentokráte probíhá zcela strukturovaně. The Next Day má obrovskou hloubku a sílu, romantický patos i hořkosladkou nostalgii, kterou servíruje do ušních bubínků charismatickým truchlivým vibratem, ospalým rytmem a zahloubanými verši. Avantgardní Berlín stále žije. The Next Day můžeme poslouchat donekonečna, ale jasného resumé se nikdy nedobereme. Skladby jsou matoucí a přitom emocionálně naléhavé, uchovávají si pod energickými melodickými linkami dekadentní šmrnc, čemuž pomáhá po hudební stránce i výtečné hudební zpracování.

Kontrast harmonie s disharmonií je tu na hranici poslechovosti, jazz fusion probíhá zcela spontánně a nebere si servítky s tradičním popem šedesátých let, z něhož Bowie vychází. Nebeská tělesa se probouzejí k politickému životu, bezpohlavní genocida hlavního protagonisty odhaluje studený vztek sentimentu, bez něhož by The Next Day nebylo tak přízračně epické. Rockový chameleon se navrátil v celé své majestátnosti, aleluja.

 

 


Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS