Design / Produkt

Wega 300: hi-fi skládačka Vernera Pantona

V našem seriálu o designérech tak či onak spojených s hi-fi se podíváme na zoubek Verneru Pantonovi. Jeho nejslavnějším kouskem je sice jeho židle S-chair, ale málokdo ví, že zanechal svou stopu i v hi-fi světě systémem Wega 300.

 

Panton je zástupce dánské školy s intelektuálním zázemím Dánské Královské Akademie Umění. Hned po studiích se dal dohromady s Andre Jacobsenem, o kterém jsme psali v souvislosti s královským posezením (Jacobsen je tvůrce židle Egg). Určujícím prvkem jeho tvorby byl minimalismus a funkcionalismus; platilo to pro jeho návrhy nábytku, svítidel a textilních vzorů, ale také v případě tohoto systému Wega 300.

Wega 300 je výsledkem spolupráce Vernera Pantona s dnes již neexistující společností Wega, kterou pohltila Sony. Jedná se o hi-fi systém z roku 1963, který sestává z gramofonu, zesilovače a rádia. Dřevěný kvádr je rozdělen do dvou kvádříků, nahoře zesilovač a rádio, dole gramofon. Vše je zasazené do masivního kovového podstavce, aby nedocházelo k nežádoucím vibracím, což celému systému dává úctyhodnou váhu 50 kg (více viz galerie).

 

 

Existuje-li jediná věc, která po Pantonovi zůstane až do konce všech věků, pak je to jeho židle „Stackable Chair“ neboli „S-chair“ neboli také „Panton chair“. Ta navazuje už na myšlenku německého architekta Mielse van der Roheho (ano, vila Tugendhat), který o takové plastové židli kvůli chybějící technologii mohl pouze snít. Panton si ji však vzal za svou a v roce 1965, poté, co vyřešil např. problém s příliš velkou vahou do té doby používaného plastu, mohla jít tato novátorská věc do výroby. Fór je v tom, že celá konstrukce je odlitá z jednoho kusu, žádný sedák, opěrka, nožičky, čalounění – kdepak; jedna rozvlněná roztančená vlnovka, která navíc umožní štosování na sebe. Hvězdná chvíle Pantonovy židle přišla v roce 1995 – i když v té době už to byla docela „vousatá“ židle, ocitla se na obálce časopisu Vogue s nahou modelkou Kate Mossovou (viz galerie) – lepší příklad její nadčasovosti a věčné modernosti asi těžko hledat.

< >
S chair_1
S chair_2
wega300_3
wega300_2
wega300_1
vogue_kate moss
panton_4
panton_1
panton_2
panton_3

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS