Audio / Hi-FI

Bose: Král je mrtev, ať žije král!

Značku Bose potkalo nedávno něco podobného jako loni společnost Apple. Její hlavní mozek a zakladatel Amar Gopal Bose zemřel. Pojďme se na jeho počest dozvědět něco o příběhu značky Bose.

 

Amar si počátkem šedesátých let po koupi nového hifi systému uvědomil, že mu zvuk klasických přístrojů té doby nevyhovuje, a vydal se na dlouhou cestu výzkumu metodou pokus omyl. Výsledek se dostavil v roce 1966 v podobě unikátního reproduktorového systému BOSE 2201, který ve své době nejspíš jako první pracoval s odrazy od stěn a používal na to 22 středobasových měničů. Systém to byl ve své době jedinečný a produkty Bose se brzy začaly považovat za unikátní přístroje, které patří do vysoké cenové kategorie.

 

 

Po uvedení modelu 901 v roce 1968 značka nastartovala raketový úspěch. Ten souvisí také s propracovaným marketingem; to je také důvodem, proč tradiční hifi svět nepovažuje věci od Bose za zvukově věrné, a tím pádem s ním ani nijak nesoupeří. Bose sází na efekt a nebojí se ovlivnit výsledný zvuk tak, aby byl co nejlíbivější; ovšem pokud jako většina lidí netrávíte celé dny u svého hifi a neposloucháte Bartóka, právě díky této „sexy“ kvalitě si Bose zamilujete na první poslech.

Bose postupně vyvinul celé portfolium produktů, mezi nimiž najdeme domácí kina Accoustimass, které se staly postupem let  známé hlavně díky miniaturním reproduktorům Cube, nebo například multimediální centrum s televizní obrazovkou. V roce 2007 představil Bose ucelený zvukový systém do automobilů, který implementoval i hands free sadu a navigaci. Představil jej na autosalónu v Ženevě na voze Ferrari 612 a rozjel tím obrovský zájem automobilového průmyslu o svoje produkty.

 

 

Bose se ovšem zabývá i úplně jinými věcmi než jenom zvukem. Mezi jejich vynálezy patří třeba systém pérování sedaček řidičů náklaďáků řízený počítačem, nebo „noise canceling“ sluchátka používaná v kosmických projektech pro redukci nadměrného hluku z trysek.

 

Můžeme si pokládat otázku, zda Bose považovat za hifi (ve Fullstars projektech rádi používáme jejich outdoorové reproduktory), ale v každém případě se musíme před značkou BOSE poklonit, minimálně jako před jedinečně úspěšným podnikem. Kéž odkaz a tvůrčí sála Amara Gopala Bose osvítí naše i vaše kroky…

 

< >
Bose_2
Bose_3
Bose_4
Bose_5
Bose_7
Bose_8
Bose_10
Bose_11
Bose_12
Bose_13
Bose 2201
Bose_Ferrari

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS