Design / Produkt

LEXON: mašina na užitý design

Pod pařížskou značkou Lexon tvoří celá smečka designérů, ze které už devatenáct let vypadávají hodinky, oblečení, zavazadla, ale také různé hrající věci, které jen tak mimochodem získávají prestižní ocenění. 

 

Už před nějakou dobou jsme psali o jednom z tvůrců, který je se značkou Lexon spjatý: šlo o Hectora Serrana a jeho reproduktory Iconico.  Unikátnost značky tkví v jejich kolekcích. Pod sériemi typu Buro, Prism či naprosto boží Safe, kterou vidíte vpravo na obrázku, najdete sady předmětů každodenní potřeby v jednotném a kouzelném designu.

Značku založil René Adda, ročník 1953, a přístup k navrhování věcí lze jeho vlastními slovy shrnout do dvou slov: cit a legrace. Baví ho míchat nejenom materiály, ale také lidi a kultury – když sečtete počet designérů, kteří pod značkou Lexon v roce 2013 fungují, dojdete k impozantnímu číslu třicet šest. Mladí, staří, z různých kultur, vyznavači různých materiálů, to všechno tvoří alchymii, ze které vznikají jedinečné kousky. 

Jelikož si na Fullstars všímáme hlavně audio přístrojů, podívali jsme se na Lexon ušima, a objevili moc veselé věci. Do učebnic se pomalu dere rádio Tykho od Marca Berthiera, které najdeme jednak ve sbírkách MoMa, tak také v pařížském Centre Pompidou, kde bude pro budoucí generace zastupovat esenci designu z období mezi lety 1985 a 2000. Vyrábí se snad ve všech myslitelných barvách, vnější materiál je silikon, celé rádio je vodotěsné, a podle autora samého se hodí do koupelny místo plovoucí kachničky. 

 

 

V Berthierových šlépějích pokračuje designér Philip Wong, který za své podobně prťavé rádio Flow dostal cenu Red Dot za rok 2013. V tomto případě jde o plastové průhledné rádio o váze 420 gramů, které dokáže přehrát i formát MP3. 

 

A když už jsme u té letošní Red Dot Award – další zářez pro značku Lexon zaznamenal ještě budík Flip. Na něj se podívejte v galerii.

 

 

< >
Lexon Safe
Lexon Flip red
Lexon Flip
Lexon Tykho yellow
Lexon Tykho red
Lexon Flow

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS