Hudba / Kultura

The Who: Tommy

Po téměř půl století vychází pod hlavičkou Linn Records zremasterované revoluční dvojalbum Tommy od The Who. První rock opera si i po letech uchovala šarm květinových dětí a dojemnou intimitu.

 

The Who: Tommy
Formát: Studio Master FLAC 24bit 96kHz 1,722.0MB
Vydavatel: Linn Records
Vydáno: 2013

Hudební svět znal jako koncepční dílo pouze legendární Sgt. Pepper & Hearts Club Banned od The Beatles, o kterém se dá spekulovat, jestli splňuje parametry opravdové rock opery (jako že spíš ne). Příběh kytaristy Petea Townsenda, později roku 1975 i zfilmovaný za účasto hvězdných jmen typu Tina Turner, Eric Clapton, Oliver Reed a samozřejmě členů The Who, je nesmrtelný kvůli jeho nadčasovosti a podmanivé atmosféře. Tommy kvůli nešťastnému úmrtí svého otce ohluchne a oslepne, navzdory tomu se stane přeborníkem ve hře pinball a miláčkem davů. Vrtkavá sláva ovšem nemá dlouhého trvání, přestože mu přinese zázračné uzdravení.

Tommy je revolučním dílkem i pro samotné The Who – Townsend na chvíli omezil svoje destruktivní vášně, vyměnil elektrickou kytaru za akustiku a se zbytkem kapely vytvořili dramatické a velkolepé hudební dílo, kde nechybí nepoddajné bubnování, dynamické riffy i nezávazné jamování šlapající rytmiky. Epický rozměr rozpoutal šílenství u dalších kapel – bůh ví, co by bez Tommyho vymysleli Pink Floyd a jiní. Téma duchovní šikany a následného vykoupení nikdy nezestárne.

 

 

 

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS