Design / Koncept / Produkt

Cesta k vítězství: Ohořelé dřevo a beton

Mezinárodní soutěže Staged Design Award se každoročně účastní studenti z německých a českých univerzit. Drážďanské studio Paulsberg již po třetí v lednu organizovalo soutěž v propojení s veletrhem, zaměřenou na interiér, módu, styl a umění Room+Style. Veřejnost letos zaujala studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Lucia Krivá, která byla jednou z 11 nominovaných studentů českých vysokých škol.
3 – kopie

„Sound From Prehistoric Times“ je název projektu, se kterým se Lucia probojovala na třetí místo. Jedná se o betonové reproduktory doplněné o detaily ze dřeva. Ty poprvé představila v rámci Milan Design Weeku již v dubnu 2015 a jsou rovněž reakcí na téma soutěže „Budoucnost tradice“.

Projekt talentované studentky vychází z klauzurní práce Spálené dřevo. Lucia pro Fullstars: „Zajímavý materiál ve mně probudil tisíce otázek. Po detailní rešerši vlastností tohoto materiálu se naskytla rozhodující otázka, jak dokáže spálené dřevo ovlivnit zvuk? V tu chvíli se reproduktory staly jednoznačnou volbou.“

Vizualizace nápadů a zkoušky prvních modelů vyžadovaly zapojení dalšího netypického materiálu, kterým je beton. Desítky hodin strávených nad zkoušením forem, broušení, frézování, změnou materiálu z ohořelého dřeva na nové… To vše vedlo k současné drobnější a čistější verzi reproduktorů.

Během zpracování čerpala Lucia Krivá informace o zvuku z internetových a knižních zdrojů. Jak ale sama řekla: „Dnes bych se určitě radila s odborníkem, i když na druhé straně mě jistí vědomí, že jsem vycházela z technologie současných funkčních audio zařízení.“ Reproduktory jsou ovládané pomocí mobilního zařízení přes připojení Bluetooth. Hlasitost pak může být upravená také pomocí vyřezaných tlačítek na samotných reproduktorech.

„Sound From Prehistoric Times“ bohužel neinspiroval Lucii Krivou k dalším návrhům reproduktorů. Stal se ale inspirací pro diplomovou práci, ve které bude pokračovat v kombinování dřeva a chladného betonu…

 

< >
2
3
20280l

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS