Film / Kultura

Suburra: peníze, moc, mafie…

…drogy, církev, politika, zločin a pobřeží italské Ostie během sedmi dnů. Suburra nabízí sice „typické mafiánské drama,“ ale při nejmenším pár výrazných formálních prvků – od odvážné stylizace přes výborné obsazení až k nápadně hlasitému soundtracku. Režisér Stefano Sollima se navíc tvorbou neblíží k tradičním festivalovým úspěchům z Itálie, jako jsou filmy Paola Sorrentina či Nanniho Moretti, spíš si střihl celovečerní film vycházející z tradice televizních krimi sérií – jeho mafiánskou ságu Gomora lze sledovat na ČT.

Suburra sází především na hutnou atmosféru a drsné scény bez skrupulí. Geniální soundtrack složený francouzským duem M83 je nápaditý, až nápadný, a fungoval by rozhodně i jako samostatné hudební album, k filmu ale sedí perfektně. Zlověstná elektronická hudba na sebe občas až podivně upozorňuje, stejně jako výrazná tendence stylizace až k neo-noirovým postupům, jako je všudypřítomný déšť. Snímek se tedy odehrává ve filmy známém Římě, ze kterého ukazuje nejen prosluněná náměstí a neklidné moře, ale i temné noční ulice, a příběh napříč sociálními sférami doprovází jak zlaté luxusní paláce, tak pofiderní zelenavé byty a bistra. Napínavé dialogy odehrávající se téměř ve stupních šedi řeší proměnu čtvrti na italské Las Vegas, a tak nechybí ani oslepující barevná párty ala Velká nádhera.

Spletitý děj sleduje vztahy mezi zkorumpovanými politiky a mafiánskými bossy, a klasicky demonstruje provázanost od nejvyšších papálášů po nejšpinavější fetky. Poměrně rychlým tempem v krátké době představí hromadu postav, každá si ale nese konkrétní mikropříběh v rámci velké spletité pavučiny. Pečlivě vybraní jsou pochopitelně i herci, od Amerikou oblíbeného Pierfrancesca Favina přes italského miláčka Elia Germana až po téměř neznámou Gretu Scarano v důležité ženské roli s velmi zajímavým vývojem v průběhu filmu. Pokud byla změť postav až příliš chaotická, krom opakovaného shlédnutí bychom doporučili se těšit na rok 2017, kdy Netflix, který se finančně podílel i na produkci filmu, uvede seriál Suburra.

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS