Design / Koncept

Roosegarde: Holandská laboratoř interaktivního světa

Studio Roosegaarde je laboratoří holandského umělce Daana Roosegaardeho, ve kterém působí spolu s týmem designérů a techniků. Za dobu své působnosti vytvořilo nespočet zajímavých interaktivních projektů, kde tvůrci mimo jiné poukázali na vztahy mezi lidmi, technologiemi a prostorem.

Roosegarde se svým týmem rozvíjí také vlastní inovace a je známý především díky interaktivním projektům jako je Dune, Smart Highway nebo Waterlicht.
Dune byl představen již v roce 2006. Jedná se o „interaktivní krajinu“ která reaguje na lidské chování. Je vytvořena z vláken, které se rozzáří na základě zvuků či pohybů v jeho okolí.

 

Smart Highway představuje projekt interaktivních silnic, které během dne nastřádají solární energii a během noci se pak na silnici rozsvítí postranní čáry. Cílem projektu je vytvořit chytré komunikace za použití světla, energie a interakcí s dopravní situací. Smart Higway získal Dutch Design Award , Accenture Innovation Award a obdržel cenu INDEX Award 2013.

 

Waterlicht je snovou krajinou znázorňující sílu a poezii vody. Návštěvníkům nabízí jakousi virtuální povodeň a poukazuje tak na fakt, jak vysoko by se voda mohla ocitnout bez lidského zásahu. Vodní hladina je tvořena světelnými vlnami za pomocí nejnovějších LED technologií, softwaru a čoček.

 

Letošní novinkou je Windlicht – větrné mlýny z jiné perspektivy. Zaměřuje se na krásu „zelené energie“ propojením čepelí mlýnů s linkami světla. Roosegaardeho inspirací byla vesnice Kinderdijk a její větrné mlýny z 18. století, které považuje za dokonalý příklad holandské inovace. Jak Roosegaarde sám uvedl:„Windlicht vytváří chybějící článek mezi Holanďany a krásou naší krajiny.“

 

Dánský umělec a inovátor Daan Roosegaarde (1979) je také autorem knihy Interactive Landscapes nabízející kompletní přehled jeho děl a vývoje jeho tvorby.
Pro jeho další zajímavé projekty navštivte stránky Studia Roosegaarde.

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS