Film / Kultura

Neuveřitelná podívaná Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Desmond Doss, americký voják, který slíbil Bohu, že nikdy nevezme do rukou zbraň a slibu se nezřekl ani ve službách vlasti – srdceryvný a patetický příběh podle skutečnosti, který nemohl režírovat nikdo jiný než ultrakonzervativní a megalomanský Mel Gibson. Po svém posledním režisérském počinu, akčně-historickém dramatu z mayské říše Apocalypto, se Gibson na deset let odmlčel, aby letos přišel s neuvěřitelným filmem, tentokrát z prostředí druhé světové války Do hlavní role pacifistického vojáka obsadil Andrewa Garfielda, známého především jako Petera Parkera neboli Amazing Spider-Mana.

Hacksaw Ridge je ve všech směrech extrémní film. Jeho největší předností a nejsilnější stránkou jsou opravdu intenzivní válečné scény, které nebyly v kinech k vidění od dob Zachraňte vojína Ryana. Vyčerpávající, naturalistické a poutavé zobrazení bitvy o Okinawu rozhodně drásá nervy i těch nejotrlejších diváků. Nervy drásající, ale poněkud jiným způsobem, je pak krajně stylizovaný životní příběh Desmonda, ve kterém nechybí láska, těžké dětství a hlavně šílený patos. Za návodnou, ať už velmi uplakanou nebo naopak napínavou hudbu je zodpovědný britský hudební skladatel Rupert Gregson-Williams a sedmdesátičlenný londýnský orchestr. Scény mimo válku, tedy dějová linie hlavní postavy s jeho budoucí ženou nebo sonda do vojákova dětství, jsou poněkud vyumělkované a odehrávají see vždy v sytých a kontrastních barvách a nablýskaných dobových kulisách.

Andrew Garfield se ukazuje jako opravdu výborný herec, který chtě nechtě do role přitroublého dobráka pasuje. Ve vedlejších rolích se ukáže vždy vtipný Vince Vaughn, Hugo Weaving (Elrond z Pána Prstěnů) či Sam Worthington (Avatar). Velmi okázalý film zpracovává velká témata, jako je samotné dilema války, pacifismus, a pochopitelně otázky víry. Mel Gibson je znám svým vyznáním a hluboce věřící byl údajně i reálný Desmond Doss. Křesťanská tématika se ve filmu rozhodně nezapře a krom očividných přirovnání k božským zázrakům a nanebevstoupení ji lze pozorovat v maličkostech, jako je třeba velmi jasně načasovaný a cudný sex až po svatbě.

 

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS