Film / Kultura

Nadace české bijáky: naděje pro české klasiky

Nadace české bijáky je první českou organizací, která se soustavně věnuje digitálnímu restaurování filmů, světovému trendu, který u nás započal roku 2011 realizací filmu Markéta Lazarová z iniciativy karlovarského filmového festivalu. Světová premiéra „vylepšeného“ Vláčilova filmu vyvolala silně pozitivní ohlasy a byla impulsem právě pro vznik Nadace české bijáky, která shromažďuje finanční prostředky na restaurování starších kultovních snímků, aby mohly být uchovány ve skvělé podobě i pro nadcházející generace.

Nadace se věnuje souběžně několika projektům, v rámci kterých digitální restaurování tematicky zvolených filmů podporuje. Největším takovým je restaurování filmů zařazených do Zlatého fondu české kinematografie, obsahujícího 200 filmů, z nichž například oscarový Obchod na korze byl letos k velkému těšení diváků uveden na několika vyprodaných projekcích během festivalu v Karlových Varech. Projekt zvaný Karlovarský zas představuje 12 vybraných filmů, které se Nadace zavázala zpracovat v průběhu několika po sobě jdoucích let. Během roku probíhá soustřeďování finančních zdrojů k následné práci, která vrcholí premiérou daného filmu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a po které je film dále distribuován. V dokonalé podobě tak již lze zhlédnout klasiky jako Hoří, má panenko, Všichni dobří rodáci, Ostře sledované vlaky a Intimní osvětlení, a v nadcházejícíh letech se můžeme těšit na Limonádového Joea, Spalovače mrtvol, Kočár do vídně, Démanty noci, Sedmikrásky, Dalekou cestu, Kristiána, Ucho a Postřižiny.

S aktivním zapojením Muzea Karla Zemana a České televize probíhá projekt Čistíme svět fantazie, stojící na myšlence digitálně zrestaurovat tři filmy Karla Zemana – již hotový Vynález zkázy, Baron Prášil a připravovaná Cesta do pravěku.
Mezi nejnovější projekt nadace patří Postřižiny s Jiřím Menzelem, režisérem, který svým přístupem k digitálnímu restaurování zvedl vlnu kontroverze. Cílem projektu je restaurovat dílo v té nejvyšší kvalitě za konzultací s tvůrcem a následně restaurovanou verzi s Jiřím Menzelem a kameramanem Jaromírem Šofrem představit široké veřejnosti.

Digitální restaurování filmů je finančně a časově náročná ale dlouhodobě záslužná práce. Nadaci můžete podpořit zasláním částky na účet nebo pouhé DMS. Více informací naleznete na webových stránkách nadace.

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS