Film / Kultura

Festivalu francouzského filmu je letos 20 let!

Jubileum oslaví například uvedením 120 let starých zrestaurovaných krátkých filmů bratrů Lumièrových anebo předpremiérou filmu Obávaný o životě jednoho z nejznámějších představitelů francouzské kinematografie, Jeana-Luca Godarda. Festival probíhá od 22. do 29. Iistopadu v Praze, Brně, Hradci Králové, Ostravě a Českých Budějovicích.

V předpremiéře budou na festivalu uvedeny filmy z letošních filmových festivalů, například animáček Můj život Cuketky, který rozveselil publikum na Berlinale, anebo favorité festivalu v Cannes. Mezi ty patří například poslední snímek proslulého Michaela Hanekeho Happy end, který je sondou do velmi „běžně nešťastného“ života evropské rodiny s božskými Jean-Louis Trintignantem a Isabelle Hupert v hlavní roli. Hvězdné ženské obsazení nabídne i psychologické drama Ismaelovy přízraky s Marion Cotillard a Charlotte Gainsbourg, které hrají stávající přítelkyni a bývalou milenku rozervaného Mathieu Amalrica, nebo poslední film režisérky Claire Denis Vnitřní slunce, kde se na plátně setkají Juliette Binoche a Gérard Depardieu. Z Cannes přivezl festival v předpremiéře i atraktivní životopisné snímky, kterými jsou Gauguin s vždy půvabným Vincentem Casselem v roli stárnoucího geniálního malíře anebo Rodin režiséra Jacquesa Doillona, v němž ztvárnil Vincent Lindon sochaře, pro kterého je tvorba hluboce sexuálním zážitkem. Festival zahájil zmíněný Obávaný Michaela Hazanaviciuse, který vznikl na základě vzpomínek spisovatelky a herečky Anne Wiazemské, první Godardovy ženy. Filmového velikána ztvárnil velmi důvěryhodně Louis Garrel, který se proslavil již před několika desítkami let kultovním snímkem Snílci s Evou Green a Michaelem Pittem.
Mezi další sekce patří například retrospektiva díla režiséra Jeana-Pierra Melvilla, od jehož narození tomu bude sto let a jehož promítané filmy byly těmi prvními v kariérách slavných herců jako je Alain Delon nebo Jean-Paul Belmondo. Sváteční kinaři uvítají sekci oficiálního výběru festivalu v Cannes z let 2011-2016, kde je možné dohnat špičky uplynulých let jako jsou Život Adèle, Láska, Dva dny jedna noc nebo Saint Laurent.
Na festivalu budete moci celkem zhlédnout 57 titulů v naplánovaných 168 projekcích, vstupné na festivalové projekce je 100 korun. Více o programu najdete na www.festivalff.cz

Doporučujeme

domácí-kinosál-dolby-atmos-5.1

Facebook

FULLSTARS LOVE

Fullstars.cz Copyright Fullstars s.r.o. Všechna práva vyhrazena | website by LBWorks | web crafted by 2046 | RSS